Mangodo

Başarılı Bir Kampanya İçin Tasarımda Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Başarılı Bir Kampanya İçin Tasarımda Dikkat Edilecekler Nelerdir?

İster sosyal medyada ister televizyonda veya reklam panolarında olsun her mecranın kendine ait kullandığı genel bir iletişim dili vardır. Kampanyanın yayınlanacağı mecranın altyapısı, hedeflenen kitleye ulaştığı yol ve daha birçok etken tasarımı değiştirmektedir.

 

Elbette her ne kadar genel tasarım kriterleri olsa da markanın kimliği, mesajı, kullanılan görseller ve hedeflediği kitlesi ile tasarımında farklılıklar gözlemlenmektedir.

 

Şimdi, kaleminizi-kağıdınızı hazırlayın veya şu an hangi cihazdan bizi okuyorsanız not defterinizi açın size banner ve microsite tasarımlarında dikkat edilecek noktalardan kısaca bahsedeceğiz.

 

1-       L-Banner

·     Banner reklamı daha ilgi çekici hale getiren iyi görsellere sahip olmalıdır.

·     Banner’ın sol kısmı en fazla yüzey alanına sahip olduğu için ana görsel burada olmalıdır. Harekete geçirici mesaj da burada bulunmalıdır.

·     Daha uzun süren kampanyalar için, belki iki veya üç reklam öğesi hazırlanmalıdır. (Haftalık olarak değiştirip veya dönüşümlü olarak kullanılmalıdır. Böylece kullanıcı aynı reklamı arka arkaya iki kez görüntülememiş olur.)

2-       MICROSITE

·     Microsite mümkün olduğunca basit ve sade bir tasarımda olmalıdır.

·     Tasarımın photoshop dosyasında  çalışılması avantajlıdır.

·     Her zaman en basit çözümü bulmaya çalışılmalıdır. (Örneğin; 360 derece dönen bir görüntü farklı farklı birçok görselin arka arkaya gelmesiyle değil, kaydedilen bir video olarak uygulanmalıdır.)

3-       Microsite Kurguları

-     Microsite – Statik/görsel için tıklayın

·     Bir micrositede maksimum 5 arka plan kullanmayı deneyin.

·     Gelen bonus kodlu mikro sitelerde yalnızca bir adım/arka plan kullanmaya çalışılmalı; kullanıcı işlemin kolay ve hızlı olmasını ister.

-     Microsite – Video için tıklayın

·     Kullanıcıların dikkatini videonun başlangıcında bir mesajla yakalamaya çalışılmalıdır. (Normalde vurucu mesaj videonun sonundadır, ancak birçok kullanıcı daha erken çıkma eğilimindedir.)

-     Microsite – Potansiyel müşteri oluşturmak için tıklayın (Form doldurmak gibi aksiyonlar)

·     Yalnızca sayıları toplamayı deneyin.(Kullanıcılar formda adlarının tamamını girmek istemez, TV cihazlarında çok zaman alır.)

·     Kullanıcı işlemi ne kadar hızlı yaparsa o kadar iyi olur. (»Numarayı girin, OK tuşuna basın, bitti« sıralaması en iyi yöntemdir.)

·     Nihai sonuçlar, kullanıcının kampanyadan ne elde ettiğine dayanır; daha cazip bir havuç kampanyaya daha fazla ilgi demektir.

 

Etiketler
  • addressable tv
  • advertising
  • banner
  • microsite
  • design
  • campaign
  • adreslenebilir tv
  • reklam
  • tasarım
  • kampanya