Mangodo

Google'dan Mağazalar için Yeni Bir Çözüm: Pointy

Google'dan Mağazalar için Yeni Bir Çözüm: Pointy

Tam kapanma, kısıtlamalar, sokağa çıkma yasağı gibi önlemler çoğu firmayı yeni çözümler aramak zorunda bıraktı. Kurumsal işletmeler pandemiden önce zaten dijitalleşmek için birçok adım atmıştı. Pandemi ile birlikte yerel firmalar da e-ticaret çözümlerini uygulamaya, sosyal medyada var olmaya başladı. Kısacası KOBİ’ler de dijitalleşmeye ayak uydurmak durumunda kaldı. Bu durum farklı ve etkili teknolojik girişimlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Ayrıca daha önce düşünülen girişim fikirlerinin uygulanması için doğru bir zaman olduğunu söylesek yanılmayız.

Size bugün Pointy adındaki teknolojik bir yenilikten bahsetmek istiyoruz. Google tarafından üretilen Pointy özetle, yerel alışveriş yapanların mağazalarda ihtiyaç duydukları ürünleri bulmalarına yardımcı oluyor. Çalışma sistemi firma sahipleri için oldukça basit. Pointy, satış noktası sisteminize bağlanıyor ve mağaza içi envanterinizi Google'a otomatik olarak ekliyor. Tek yapmanız gereken barkod okutmak diyebiliriz. Ürünleri tarayıp Pointy Page sayfanıza yüklemesini yapmanız gerekiyor. Pointy, alışveriş yapan kişilere mağazanız için güncel ürün bilgilerinin yanı sıra iletişim bilgileriniz ve açılış saatlerinizi gösteren çevrimiçi bir ürün kataloğudur. Pointy Page bir e-ticaret çözümü değildir; bunun yerine yerel perakendeciler düşünülerek oluşturulmuştur. Alışveriş yapanlara mağazanızdaki ürünleri gösterir ve mağazaya gelip sizden satın alabilmeleri için yol tarifi sunar.

Pointy sayfanızı Google My Business hesabınıza bağladığınızda, ürünleriniz otomatik olarak Google'daki İşletme Profiliniz’in Mağazadakileri Gör (SWIS) bölümüne yüklenir. Alışveriş yapanlar, Google'da mağazanızın adını aradıklarında güncel envanteri göreceklerdir.

Son yıllarda SEO ve GoogleAds kullanım farkındalığı arttı. Pointy ise Google'da ürünleriniz için reklamlar yayınlayarak yakınınızdaki müşterileri mağazanıza çekebilmenize olanak sağlıyor. Müşterileriniz Google'da arama yaptıklarında ürünlerinizi arama sonuçlarında görebileceği, alaka düzeyi yüksek reklamlar oluşturabiliyorsunuz.

Bu reklamlar iki şekilde potansiyel müşteriler tarafından görülüyor:

 1. Metinli Ürün Reklamları: Ürünleriniz için yazılı reklamlar.
 2. Yerel Envanter Reklamları: Ürün açıklaması ve resmi içeren görsel ürün reklamları.

Pointy'i sisteme bağlamanın iki yolu var:

 1. Pointy kutusu: Barkod tarayıcınızın ve satış noktası sisteminizin arasına takılır.
 2. POS uygulaması: Satış noktası sisteminizle doğrudan bütünleşir.

Pointy'i POS cihazına bağlandıktan sonra, ürünler taranır ve bilgiler Google'a yüklenir.

Şu anda Pointy, ABD, İngiltere, İrlanda ve Avustralya'daki işletmelerde kullanılıyor. Fakat şu bir gerçek; dijitalleşmek artık hiç zor değil. Bu gelişmeler bize gösteriyor ki şimdi dijital olarak var olmak bir seçenek değil, zorunluluk haline geldi.

Umuyoruz ki, Google en kısa sürede Pointy uygulamasını ülkemiz için de kullanıma sunar.

Etiketler
 • Google
 • GoogleAds
 • Pointy
 • SEO
 • E-ticaret
 • E-commerce
 • Dijitalleşme
 • Digitalization